Prowadzący

Fot. Sebastian Góra

Sankar Lal Sivasankaran Nair 

Praktyka kalari przynosi mi radość. Moje ciało jest wtedy pełne życia – nawet paznokcie! Każde zajęcia motywują mnie do działania. Są też dla mnie interesujące pod kątem obserwacji tego, jak działa ludzkie ciało.

Sankar jest nauczycielem kalarippajattu i dyplomowanym terapeutą ajurwedyjskim. Pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie), z rodziny od wielu pokoleń związaną zarówno z kalari, jak i ajurwedą. Jego pierwszymi nauczycielami byli dziadek i ojciec.

Południowy styl kalarippajattu trenuje od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli Tirupuram C. Madhavan (Anjaneya Kalari Sangham), Jayachandran Nair (Kerala School of Martial Arts) oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda), a obecnie – Raja Gopalan Assan.

Fot. Sebaastian Góra

Z kolei zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się rodzinnym mieście w latach 1999-2008, m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich i Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda, a także bezpośrednio u lekarzy ajurwedyjskich – P. S. Sharmy i B. S. Jacoba z Somatheeram Resort. Pracował także w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital. 

Więcej o działalności ajurwedyjskiej Sankara dowiesz się na stronie ayurvedam.eu.

W latach 2005–2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadząc liczne warsztaty i występując na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. W 2010 roku wraz z Justyną Rodzińską-Nair założył Studio Kalari.

Prowadzi regularne zajęcia we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i zagranicą (m.in. Brazylii, Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Włoszech). Co roku zimą uczy we własnej szkole Alamkottu Kalari Sangham w Indiach. 

Tata Mai, Leona i Miry. Lubi wędkować i gotować.

 

Justyna Rodzińska-Nair

Za każdym razem kiedy zaczynam i kończę trening, czuję wdzięczność, że mogę ćwiczyć kalari. Lubię skupienie, dynamikę i wysiłek, których wtedy doświadczam. Razem z grupą tworzymy świetną energię.

Justyna jest wrocławianką, absolwentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (obroniła pracę magisterską na temat kalarippajattu i sztuk performatywnych). 

Z południowym stylem kalarippajattu zetknęła się po raz pierwszy w 2004 roku  podczas warsztatów indyjskiej grupy teatralnej Milon Mela i wsiąkła całkowicie. Od 2005 roku ćwiczy regularnie (wyjąwszy 3 urlopy  macierzyńskie). Początkowo uczyła się w Thiruvananthapuram pod kierunkiem Jayachandrana Naira (Kerala School of Martial Arts), Thankappana Assana i Ajitha Kumara (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda) oraz Ashokana Kutappana (Anjaneya Kalari Sangam), a także podczas okazjonalnych warsztatów we Wrocławiu.

Fot. Sebastian Góra

Od 2008 roku ćwiczy pod kierunkiem Sankara Lala Sivasankarana Naira, z którym założyli zarówno rodzinę, jak i – w 2010 roku – Studio Kalari. Współprowadzi treningi i warsztaty, a także jest menedżerką Studia. 

Poza działalnością w ramach Studia Kalari zawodowo zajmuje się głównie koordynacją krajowych i międzynarodowych warsztatów, seminariów i projektów artystycznych, edukacyjnych i badawczych (w latach 2004-2019 pracowała we wrocławskim Instytucie Grotowskiego, a od 2019 współpracuje z Uniwersytetem SWPS w Warszawie). 

Mama Mai, Leona i Miry. Lubi czytać i pływać.