Ważną częścią kalarippajattu jest system leczniczy zwany kalari chikitsa. W dawnych czasach był on stosowany przez wojowników zarówno na polu bitwy, gdzie musieli oni sami opatrywać swoje rany, jak i podczas regularnej praktyki, aby wzmacniać ciało i uodparniać je na kontuzje. Tradycyjnie zatem mistrz kalarippajattu pełnił także funkcję lekarza i fizjoterapeuty. Tak bywa i dzisiaj. Do mistrza kalari po pomoc przychodzą nie tylko jego uczniowie, ale i sąsiedzi czy mieszkańcy danej okolicy.
Kalari chikitsa jest pomocna w leczeniu takich urazów, jak:
-
Fot. Sebastian Góra złamania
- skręcenia
- nadwerężenia
- stłuczenia
- sztywność mięśni i ścięgien
- dawne, odnawiające się kontuzje
Ponadto masaże i terapie:
- poprawiają ogólną kondycję psychofizyczną
- poprawiają elastyczność i siłę
- przygotowują ciało do wysiłku
- zapewniają harmonijne funkcjonowanie organizmu
- oczyszczają i dodają energii
Charakterystyczna dlakalari chikitsa jest nauka o marmach (marma chikitsa) – witalnych punktach ciała – które znajdują się na styku kości, mięśni, ścięgien i stawów. Nauka ta znajduje praktyczne zastosowanie w kalarippajattu, gdzie wszystkie ciosy, kopnięcia czy bloki nakierowane są właśnie na określone marmy.

Tradycyjnie adeptom kalarippajattu, a także tancerzom-aktorom np. kathakali, przechodzącym intensywny trening fizyczny, aplikuje się specjalny masaż – cavitti uzhiccil. Pierwszą, mocną część masażu wykonuje się stopami, a drugą, lżejszą – dłońmi.
Ruchy są posuwiste, a nacisk mocny, dzięki czemu rozgrzewa się ciało, oczyszcza je i uelastycznia, „rozbija się” napięte mięśnie i reguluje krążenie krwi i limfy, rozciąga mięśnie i stawy, a całe ciało się wzmacnia i uelastycznia. Regularne masaże przywracają ciału równowagę, poprawiają jego sprawność i przygotowują na kolejny wysiłek. Masaż taki polecany jest zwłaszcza sportowcom, tancerzom i innym osobom mocno eksploatującym swoje ciało.
Kalari chiktsa – podobnie jak związana z nią ajurweda – to system holistyczny, który postrzega człowieka całościowo – przy leczeniu dolegliwości lekarz bada nie tylko chory organ, ale bierze pod uwagę także tryb życia pacjenta i inne kłopoty zdrowotne, starając się odnaleźć przyczynę niedyspozycji. Oprócz masaży stosuje się dietę, aplikuje oleje i lekarstwa naturalnego pochodzenia. Wszystko dostosowane jest indywidualnie do danego pacjenta.
Sankar kontynuuje keralską i rodzinną tradycję, zajmując się zarówno kalarippajattu, jak i ajurwedą/kalari chikitsą.
W ramach swojej praktyki ajurwedyjskiej wykonuje masaże, prowadzi terapie i udziela konsultacji. Więcej informacji: ayurvedam.pl