Prowadzący

 

Justyna Rodzińska-Nair kalariJustyna Rodzińska-Nair – nauczycielka południowoindyjskiej sztuki walki kalarippajattu (kalari), koordynatorka projektów badawczych, artystycznych i edukacyjnych, tłumaczka, autorka książki i bloga o kalari, współzałożycielka i liderka Studia Kalari. 

W moim życiu od podstawówki przeplatał się sport i teatr – intensywny wysiłek ruchowy i sztuka. Gdy w 2004 roku na warsztatach teatralnych odkryłam kalari, uznałam, że to najlepszy dla mnie system treningowy, który jednocześnie umożliwia fizyczną ekspresję mojego temperamentu w jego naturalnej i autentycznej formie. Doświadczenie dynamicznego i ustrukturyzowanego ruchu, łączącego siłę z gibkością, skupieniem, precyzją i pięknem sprawiło, że chciałam wracać do tego odczucia pełni mocy częściej i podążać tą ścieżką rozwoju jeszcze dalej, a także zarażać tą pasją innych. Praktyka kalari dała mi też poczucie przynależności do starej i mądrej tradycji, która umożliwia lepsze poznanie i zrozumienie siebie.

Regularnie ćwiczę kalari od 2005 roku i od tamtej pory średnio co dwa lata wyjeżdżam na intensywne miesięczne treningi do Kerali. Uprawiam głównie styl południowy kalari, ale uczę się także elementów stylu północnego.

W 2010 roku wraz z mężem Sankarem, pochodzącym z Kerali w Indiach mistrzem kalari i terapeutą ajurwedyjskim, założyłam we Wrocławiu szkołę Studio Kalari (tutaj przeczytasz więcej na ten temat). Przez ponad 10 lat asystowałam Sankarowi w zajęciach lub prowadziłam je sama, zaś od 2022 roku samodzielnie prowadzę regularne treningi we Wrocławiu, kilkudniowe warsztaty w Polsce i zagranicą oraz, okresowo, nagrywam zajęcia online; napisałam też i wydałam książkę „Kalarippajattu. Holistyczna sztuka walki z Indii” (2022).

Od 2022 roku dodatkowo poszerzam swoją wiedzę i umiejętności w zakresie współczesnej wiedzy na temat ruchu i treningu na specjalistycznych kursach i szkoleniach dla trenerów, fizjoterapeutów i pasjonatów ruchu. Dzięki temu mogę lepiej i bezpieczniej dopasować bardziej wymagające ćwiczenia z zakresu kalari do możliwości osób początkujących.

W procesie treningowym ważna jest dla mnie kompleksowa, prowadzona z odpowiednią intensywnością i dynamiką praca z całym ciałem, która w połączeniu ze specyfiką ruchu w kalarippajattu może przenieść nas w wymiarze fizycznym, mentalnym i duchowym na inny poziom. 

W praktyce kalarippajattu indywidualnie podchodzę do uczestników zajęć, uwzględniając ich możliwości i ograniczenia zwłaszcza w zakresie siły, mobilności i koordynacji.  Jednocześnie bardzo lubię pracę z grupą, ponieważ poprzez zsynchronizowany ruch generowana jest mocna, transformująca i integrująca nas wszystkich energia, która wspiera nas na długo po zakończeniu treningu.

Praktykę kalarippajattu uzupełniam treningiem siłowym i spacerami, a okresowo regeneruję się, pływając w leśnym jeziorze. Jestem mamą trójki dzieci. 

Doświadczenie w praktyce kalarippajattu (1–3 miesięczne okresy praktyki w Indiach):

  • 2023: styl północny, mistrz Sathyanarayanan G Nair, CVN Kalari Sangham, Thiruwanantapuram (Kerala, Indie)
  • 2010, 2011:  styl południowy, mistrz Ashokan Kutappan, Anjaneya Kalari Sangham, Thiruwanantapuram (Kerala, Indie)
  • 2009: styl południowy, mistrz Thankappan Assan i Ajith Kumar, Maruthi Marma Chikilsa and Kalari Sangam, Thiruwanantapuram (Kerala, Indie)
  • od 2010 do dziś: styl południowy, mistrz Sankar Lal Sivasankaran Nair, Thiruwanantapuram (Kerala, Indie) i Wrocław
  • 2005/2006/2007/2008: styl południowy, mistrz Jayachandran Nair, Kerala School of Martial Arts, Thiruwanantapuram (Kerala, Indie) 

Inne ukończone kursy i szkolenia:

  • Gildia trenerów, konferencja online organizowana przez Damiana Wegnera, 2024
  • Powięź w dynamice: sporty biegowe, Małgorzata Muzyka-Kopera, Poznań 2024
  • Gibkość w praktyce, Sebastian Kasprzycki i Wojciech Salmonowicz, Wrocław 2024
  • Kurs instruktora rekreacji ruchowej, AWF, Wrocław 2023 (w trakcie)
  • Fundamenty Ruchu – kurs trenera personalnego, Bodywork, Poznań 2023
  • Flexibility&Mobility, Bartosz Kuc, Katowice 2023
  • Konwencja Movementors, Bodywork, Poznań 2023
  • Mobility Work, Monika Garboś, Poznań 2022

 

Sankar Sivasankaran Nair kalariSankar Lal Sivasankaran Nair 

Sankar jest nauczycielem kalarippajattu i dyplomowanym terapeutą ajurwedyjskim. Pochodzi z Thiruwanantapuram (Kerala, Indie), z rodziny od wielu pokoleń związaną zarówno z kalari, jak i ajurwedą. Jego pierwszymi nauczycielami byli dziadek i ojciec.

Południowy styl kalarippajattu trenuje od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli Tirupuram C. Madhavan (Anjaneya Kalari Sangham), Jayachandran Nair (Kerala School of Martial Arts) oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda) oraz Raja Gopalan Assan.

 

Zabiegów i masaży ajurwedyjskich Sankar uczył się rodzinnym mieście w latach 1999–2008, m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich i Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda, a także bezpośrednio u lekarzy ajurwedyjskich – P. S. Sharmy i B. S. Jacoba z Somatheeram Resort. Pracował także w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital. 

W latach 2005–2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadząc liczne warsztaty i występując na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu, gdzie z Justyną Rodzińską-Nair założyli rodzinę, a także – w 2010 r. – Studio Kalari.

Sankar  obecnie uczy kalarippajattu okazjonalnie podczas warsztatów w Polsce i zagranicą (m.in. w Belgii, Brazylii, Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Włoszech). Zimowe miesiące spędza w Thiruwanantapuram, gdzie prowadzi wówczas zajęcia we własnej szkole Alamkottu Kalari Sangham.

Na co dzień Sankar prowadzi praktykę ajurwedyjską, obejmującą konsultacje, masaże i terapie ajurwedyjskie, a także prowadzi kursy i warsztaty w tym zakresie. Współpracuje z kilkoma polskimi klinikami holistycznymi, ale pacjentów, którzy przybywają do niego z całej Polski i zagranicy, przyjmuje przede wszystkim w swoim wrocławskim gabinecie.

Więcej o działalności ajurwedyjskiej Sankara dowiesz się na stronie ayurvedam.pl.

Sankar jest tatą trójki dzieci; lubi gotować i wędkować.