Spotkanie autorskie wokół książki “Kalarippajattu. Holistyczna sztuka walki z Indii”

Spotkanie autorskie wokół książki “Kalarippajattu. Holistyczna sztuka walki z Indii” mojego autorstwa odbyło się 21.10.2022 w Księgarni Hiszpańskiej we Wrocławiu.

książka kalarippajattu rodzińska-nair
Z drukarni do domu – pierwszy nakład książki powstał we wrześniu 2022.

Spotkanie to było dla mnie zwieńczeniem prawie 2-letniej pracy nad książką. Cały proces zaczął się w lutym 2021 roku, a pierwszy nakład w liczbie 200 egzemplarzy przyjechał do naszego domu we wrześniu 2022. Jednak mimo tego, że już wtedy wręczałam lub rozsyłałam egzemplarze do pierwszych czytelników (najczęściej tych, którzy wzięli udział w zrzutce założonej na potrzebę druku książki i przygotowania polskiego i angielskiego e-booka), czułam, że dopiero spotkanie autorskie – czyli żywy kontakt z czytelnikami i osobami zainteresowanymi tematem – było prawdziwą inauguracją książki i zamknięciem pewnego etapu. 

książka o kalari
Od lewej: Justyna i Nina. Fot. Gianluca Olcese

Poprowadziła je dr Nina Budziszewska – badaczka jogi, kierowniczka studiów podyplomowych jogi klasycznej i adiunktka w Zakładzie Filologii Indyjskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, indolożka, filozofka i romanistka, blogerka (www.atelierjogi.com), autorka książki “Himalaje. W poszukiwaniu joginów” (Sensus, 2019), w której łączy teorię jogi z osobistym doświadczeniem praktyki, a także dziennikiem podróży. Pasjonatka świadomego ruchu w wielu postaciach.

Na spotkanie przyszło wiele osób – oczywiście rodzina, znajomi, przyjaciele i uczniowie Studia Kalari, ale też osoby dotychczas nieznane, zainteresowane tematem.

książka o kalari
Pokaz kalari podczas spotkania. Fot. Gianluca Olcese

Oprócz podstawowych informacji na temat historii sztuki walki oraz systemu treningu, opowiadałam m.in. o związkach kalarippajattu (w skrócie: kalari) z ajurwedą, teatrem i jogą. Po rozmowie przyszedł czas na pytania publiczności, a całość zakończyła się krótkim pokazem kalarippajattu w wykonaniu moim i naszej najstarszej córki, Mai.

Kalarippajattu. Holistyczna sztuka walki z Indii
Kalarippajattu. Holistyczna sztuka walki z Indii.

“Kalarippajattu. Holistyczna sztuka walki z Indii” to pierwsza książka o kalari w Polsce (Studio Kalari 2022). W przystępny sposób przedstawia jedną z najstarszych sztuk walki na świecie, łącząc teorię z praktyką – rozdziały poświęcone historii i sytuacji współczesnej, teorii systemu, kulturze i tematom pokrewnym (system medyczny, taniec, joga) uzupełniają grafiki i tabele, a także ponad 250 zdjęć, z czego ok. 150 przedstawia z omówieniem typowe pozycje, ćwiczenia, sekwencje ruchowe czy układy walk. Książka napisana jest z perspektywy badawczej i praktycznej, ukazując także nieoczywiste aspekty kalari w wątkach osobistych.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji ze spotkania; autorem większości zdjęć jest Gianluca Olcese.

Spotkanie było także transmitowane online i rejestrowane, więc jeśli ktoś jest ciekawy szczegółów, może obejrzeć film zamieszczony poniżej.

 

Kalarippajattu. Holistyczna sztuka walki z Indii

Książka i e-book jest do nabycia w naszym sklepie internetowym lub stacjonarnie: